Home‎ > ‎

National Fixtures/Results

Please Txt Results to 087 633 5253 or email to sligohandball@eircom.net


GAA Handball 60x30 Interclub Championships 2014

 

OPEN - Saturday 12th July 2014 in Crinkle, Offaly OIC Kevin Cooke 087 6423846

 Final @ 1pm: Kells (Meath) v Ballaghaderreen (Mayo)

 

INTERMEDIATE - Saturday 12th July 2014 in Crinkle, Offaly starting @ 11am

OIC Kevin Cooke 087 6423846

Semi Final 1: Castlebridge (Wexford) Bye

Semi Final 2 @ 11am: Hospital (Limerick) v Williamstown (Galway)

Final in Crinkle, Offaly @ 3pm

Castlebridge (Wexford) v Winner SF2

 

JUNIOR - Saturday 12th July 2014 in Kells, Meath starting @ 11am OIC Brian Carroll

Semi Final 1 @ 11am: Breacach (Tyrone) v Kells (Kilkenny)

Semi Final 2 @ 1pm: Mallow (Cork) v Fenagh (Leitrim)

Final in Kells, Meath @ 4pm

  Winner SF1 v Winner SF2

 

JUNIOR B Saturday 12th July 2014 in Na Fianna, Dublin starting @ 11am OIC Frank Daly 087 2247379

 Semi Final 1 @ 11am: St. Patrick’s (Cavan) v Monavea (Laois)

 Semi Final 2 @ 1pm: Broadford (Limerick) v Collooney (Sligo)

 Final in Na Fianna, Dublin @ 4pm: 

 Winner SF1 v Winner SF2

Hardball Championship



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

All-Ireland Girls Interprovincial Team of Ten Championship at Kingscourt

Semi-finals: 

Munster dft Connacht 94-68

Leinster dft Ulster 85-78

3/4 Place Play-off Ulster dft Connacht 99-72

Final:  Munster dft Leinster 88-73

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

All-Ireland Finals at St. Coman's Saturday 5th April @ 2:30pm

Men's Open Doubles: P. Brady & M. Finnegan (Cavan) bt T. Sheridan & B. Carroll (Meath) 18-21, 21-11, 21-19.
Women's Senior Doubles: C. Casey & A. O' Keeffe (Cork) bt M. Daly & A. Prendiville (Kerry) 21-16, 19-21, 21-7.
Minor Doubles: J. Woods & R. Mullan (Tyrone) bt F. Coughlan & J. Loughnane (Clare) 17-21, 21-10, 21-17.










GAA Handball 40x20 Juvenile Boys Team Championships

Saturday 5th April 2014 in Kilcolman, Tipperary.          OIC Pat O’Flaherty  086 1724837

Under 12/13 Team of 6 Championships

11.00 SF 1: Wexford (Josh Kavanagh, Richard Lawlor, Diarmuid Moore, Dean O’Neill, Richard Browne, Cian Kehoe, Josh McMahon, Glen Murphy) v Monaghan (Eoghan McGinnity, Deivydas Kaklauskas, Tiarnan O'Rourke, Ryan Harnett, Jskub Szkup, Konrad Kowal)

12.30 SF 2Tipperary (James Loughnane, Sean Hayes, Ben White, Jack O'Keeffe, Jack Mc Grath, Conor O'Dwyer, Matthew Spain) v Galway ((Jason O’Tuathail, Eimhin Ó Diollúin, Seán Moughan, James Cummins, Enda Collins, Eanna Wood, Colm Cunningham, Michael Moughan)

Final:               Winner SF1 v Winner SF2

 

Saturday 5th April 2014 in Tulla, Clare.                        OIC Owen Conlon 086 8421914

Under 14/15 Team of 6 Championships

SF 1Clare (Darragh Burke, Michael Hynes, Darragh Whelan, Sean Murphy, Gary Cooney, Owen Shanahan, Cian Minogue) w/o Mayo scr

12.30 SF 2: Kilkenny (Shane Cullen, Jack Hayes, Conor Hoban, Aidan Barry, Rory Lodge, Cillian Lafford) v Tyrone (Anton Fox, Ronan Curran, Dermot Grimes, Conor Kelly, Tiarnan McAleer, Colm Logue) 

Final:               Clare v Winner SF2

 

Saturday 5th April 2014 in Clooney-Quinn, Clare.        OIC Paschal Brooks 086 2588565

Under 16/17 Team of 4 Championships

11.00 SF 1: Wexford (Ciaran Busher, Laurence Dunne, Darren Murphy, Shane Murphy, Conor Nolan, Liam Rossiter v Monaghan (Conor Leonard, James McCague, James Curley, Conor Mohan)

12.30 SF 2Clare (Barry Loughnane, Ian Murray, Jack Hayes, Michael Culligan, Luke Keane, Sean Phelan) v Galway (Caolin Tobin, Michael McAndrew, Eoin Collins, John Hubbard, Liam Power, James Dempsey)

Final:               Winner SF1 v Winner SF2


GAA Handball 40x20 All Ireland Semi-Finals Weekend 1


Monday 24th March
Ballydesmond @7pm
Silver Master B Doubles: S-F Mayo (George Miller/Kevin Cox) dft
Cork (Dave Stack/Danny Lenihan) 21/10, 21/11

Thursday 27th March at Invery @4pm

O70D S-F [Colm Culain/Seamus O’Flatharta Galway] dft [Pat O’Brien/Tim Healy Cork] 21-3, 21-10


Friday 28th March 

Kilbeggan, Westmeath @ 9pm
Ladies Intermediate Doubles: Kilkenny (Mary Phelan/Ciara Mahon ) dft Mayo (Clodagh McManamon/Ciara McManamon) 7-21, 8-21, 21-10

GAA Handball O’Neills All Ireland 40x20 Championships Mens Open Doubles

Quarter Finals: Saturday 29th March
QF1: Cavan (Paul Brady/Michael Finnegan) dft Wexford (Gavin Buggy/Tommy Hynes)  21-14, 21-11
QF2:  Clare (Diarmaid Nash/Niall Malone) dft
Roscommon (Damien Martin/Rikki O’Gara) 21-20, 21-4
QF3: Meath (Brian Carroll/Tom Sheridan) dft Antrim (Ricky McCann/Paul Graham) 21-7, 21-10
QF4: Cork (Killian Carroll/Brendan Fleming) dft Mayo (Dessie Keegan/Joe McCann) 12-21, 21-16, 21-17

Semi Finals: Sunday 30
th March in St Comans Roscommon
Cavan (Paul Brady/Michael Finnegan) dft Clare (Diarmaid Nash/Niall Malone) 21-13, 21-16
Meath (Brian Carroll/Tom Sheridan) dft Cork (Killian Carroll/Brendan Fleming) 21-13. 21-6
Final: 5th April in St Comans Roscommon
Winner SF1 v Winner SF2

GAA Handball O’Neills All Ireland 40x20 Championships Ladies Open Doubles 

Semi Final – Sunday 30th March in St Comans
1. Cork (Catriona Casey/Aisling O’Keefe) dft Mayo (Pauline Gallagher/Amy Corrigan)21-9, 21-12

Final – Saturday 5th April in St Comans
2. Kerry (Maria Daly/Ashley Prendiville) v Winner 1

 

GAA Handball 40x20 All Ireland Finals Weekend 2

Friday 28th March 

Kilbeggan, Westmeath @ 9pm
Ladies Intermediate Doubles: Kilkenny (Mary Phelan/Ciara Mahon ) dft Mayo (Clodagh McManamon/Ciara McManamon) 7-21, 8-21, 21-10

 

Saturday 29th March 2014

Cashel, Tipperary @ 2pm                   OIC Denis White 087 9807475
Masters A Doubles: Kilkenny (Michael Walsh/D J Carey) v Clare (Fergal Coughlan/John Cawley)
Ladies Junior Doubles: 
Limerick (Sarah Flavin/Martina McMahon) W/O Wexford (Tanya O’Toole/Una Hughes ) wdr inj.

Kingscourt, Cavan @ 2pm                  OIC Kit Finnegan 042 9667298
QF1: Cavan (Paul Brady/Michael Finnegan) v Wexford (Gavin Buggy/Jason Murphy*) *Name Change due to work committments

St Comans, Roscommon @ 2pm         OIC Oisin Naughton 085 8646899
QF2: Clare (Diarmaid Nash/Niall Malone) dft
Roscommon (Damien Martin/Rikki O’Gara) 

Curraghboy, Roscommon @ 2pm   OIC Seamus McHugh 087 6307759 *Note Change in Venue
DMAD  
Carlow (John Rossiter/Andy Ryan) dft Mayo (Martin Cronin/Padraig Gillard) 21-15,21- 2
Ruby Masters Doubles: Galway (Morgan Darcy/John Kelehan) dft
Cavan (Pasty Hand/Greg Sheridan) 21-5,21- 11

Kells, Meath @ 2pm                OIC Brian Carroll 086 3668659
QF3: Meath (Brian Carroll/Tom Sheridan) dft Antrim (Ricky McCann/Paul Graham) 7 & 10
Intermediate Doubles: Kilkenny (Patrick Funchion/Peter Funchion) dft Galway (Ollie & Pat Conway) 21-10, 21-13

Leixlip, Kildare @ 1pm            OIC Pat Ryan 085 1743850         *Note Change in Date & Venue

Ladies Junior B Doubles: Dublin (Sabrina Hughes/Lisa McKenna*) v Roscommon (Laura Mannion/Siobhan Tully) *Name Change due to injury ***OFF*** Due to the death of Winifred Manning mother of Laura

Masters B Doubles: Tyrone (Rory Grogan/Seamus McCrory) v Tipperary (Martin McInerney/John Lee

 

Ballydesmond, Cork @ 2pm               OIC Paul Kerins 087 2132034
QF4: Cork (Killian Carroll/Brendan Fleming) v Mayo (Dessie Keegan/Joe McCann) 

Tydavnet, (Scotstown GAA Field) Monaghan @ 2pm            OIC Paul Cassidy 087 2538972
DMBD Mayo (Gus Heraty/Joe Neary) dft
Antrim (Charlie Monaghan/John McManus) 21-2, 21-8
EMBD Antrim (Willie Woods/Peter McGivern) dft Mayo (Columba Halloran/Kevin Ferrick) 21-4, 21-11 appx

Bawn, Monaghan @ 2pm
                    OIC Eamon McElroy 087 1236806
Emerald Masters A Doubles: Antrim (Anthony Caddell/Thomas Maguire) dft Roscommon (Ger Walsh/Dermot Doolin) 21-18, 21-6 appx
Silver Master B Doubles: Mayo (George Miller/Kevin Cox) v Antrim (Kevin McParland/Stephen Brady) 

Sunday 30th March 2014

St Comans Roscommon @ 2pm          OIC Oisin Naughton 085 8646899
Ladies Open Doubles S_F
Cork (Catriona Casey/Aisling O’Keefe) dft Mayo (Pauline Gallagher/Amy Corrigan)
Mens Open Doubles Semi Final 1
Mens Open Doubles Semi Final 2

Cashel, Tipperary @ 2pm                   OIC Denis White 087 9807475
Junior Doubles:  Kilkenny (Ciaran Neary/Brendan Burke) v Cork (Tadhg Carroll/Dale Cusack)    

O35 B Doubles: Kilkenny (Stephen Barcoe/John Morrissey*) v Limerick (JP O Connor/Mike O Toole) *Name change due to recovery from injury

Monavea  @ 2pm                    OIC Patsy Dowling 086 3684812 *Note Change in Venue
Silver Masters A Doubles: Meath (Tom Sheridan/John Leahy) v Tipperary (Pat O Flaherty/John McQuaid)
Golden Masters A Doubles: Kildare (Mick Dowling/Pauric Maguire) v Tipperary (Pat Griffin/Tony Flaherty)

Curraghboy, Roscommon @ 12pm     OIC Seamus McHugh 087 6307759
Golden Masters B Doubles: Monaghan (Conor McDonnell/Paul Cassidy) dft Mayo (Frank Macken/Mike O’Malley) 21-12, 13-21, 21-15
O70DDublin (Eddie Flynn/Pat Ryan) dft
Galway (Colm Culain/Seamus O’Flatharta) 21-14. 21-14

Leixlip, Kildare @ 1pm                        OIC Des Lyons 087 2342795
Junior B Doubles: Meath (Peter Flanagan/Eugene O’Reilly) v Kerry (Colm O Luing/Jack O Shea)
Over 35 A Doubles – Antrim (Ricky McCann/Paul Graham) v Kerry (Dominic Lynch/JJ Quirke)

Tinryland, Carlow @ 2pm                       OIC Martin Clancy 086 1609157
Ladies Minor Doubles: Tyrone (Maeve McElduff/Aoife Kelly) W/O Clare (Natasha Coughlan/Lauren Tuohy) Injured
U21D Cork (Michael Hedigan/Daniel Relihan) dft
Tyrone (Conor McElduff/Gabhainn McCrystall) 20-21, 21-18, 21-12


All Ireland 40x20 Juvenile Finals 2014

Friday 28th March 

Clarecastle, Co. Clare @ 7.30pm

GU16 Doubles: Armagh (Niamh Coleman/Alana Doran) dft Clare (Ella Donnellan/Clodagh Nash)
GU15 Doubles:
 Clare (Alana Ryan/Aine Lynch) dft Armagh (Meabh McCambridge/Beth Doris) 


Saturday 29th March

Clarecastle, Co. Clare [2 Courts] @9am

Court 1
GU17 Doubles:
 Limerick (Michelle Mc Carthy/Niamh Mc Carthy) dft Armagh (Meabh McMahon/Kaitlin Fleville)                                                                                                                        
Court 2
GU15 Singles:
 Tipperary (Sinead Meagher)
 dft Armagh (Dearbhla Coleman)

Clarecastle, Co. Clare [2 Courts] @11am

Court 1
BU14 Singles:
 Clare (Tiernan Agnew) dft Kilkenny (Ciarain Cooney)                                         
BU14 Doubles: Tyrone (Cormac Munroe/Darragh Canavan) dft Tipperary (John Mc Grath/Sean Mc Adams)
BU16 Singles: Tyrone (Sean Kerr) dft Tipperary (Jerome Cahill)
  
BU16 Doubles: Tipperary (Colin Ryan/Jason English) dft Tyrone (Matthew McCartan/Pauric Mullan)

BU17 Singles:
 Monaghan (Gavin Coyle) dft Tipperary (Mickey Maher) 
BU17 Doubles:
 Tipperary (Ceallach Hennessy/Liam Bradshaw) dft Tyrone (Aaron Owens/Tiarnan McCrystall)

Court 2
GU16 Singles:
 Roscommon (Fiona Tully) dft Tyrone (Eilise McCrory) 15-21, 21-10, 11-6
GU14 Singles:
 Clare (Bridin Dinan) dft Tyrone (Ciara Mullan)
GU14 Doubles:
 Clare (Aoife Floyd/Niamh O'Brien) dft Kildare (Molly Dagg/Niamh Spence)      

Clooney-Quinn, Co. Clare @11am

GU17 Singles: Dublin (Meadhbh Ní Dhalaigh) dft Limerick (Laura Stack)
BU15 Doubles: Cork (David Walsh/Tadgh O Neill) dft Monaghan (Ryan & Aaron Mohan)
BU15 Singles:
 Louth (Ben Devlin) dft Waterford (Kavan O Keefe)

Girls U16S Champion - Fiona Tully with Handball President Willie Roache


________________________________________________________________________________________________________



Munster v Connacht – Weekend 2 Results

Wednesday 19th March
At Gort na Mona, 7.30pm

GMBS: Antrim (Stephen Brady)
w/o Westmeath (Andy Mulligan) scr OFF

At Newport, 8.00pm
Junior Singles
:  Cork (Tadgh Carroll) dft Mayo (Ciaran Burke) 21-19, 21-16

Thursday March the 13th

 

At Castleconnor, Sligo @ 7pm OIC  Mark Murphy 0876961076

MBD  [Martin McInerney/John Lee ] Tipp dft [Martin Cooney/Shane Bruen Sligo] 21-12, 21-8

 

Saturday March 15th

 

At Mallow, Cork at 2pm            OIC: John Harkin (087 9822747)/Dale Cusack

U21 Doubles [Michael Hedigan/Patrick Herlihy Cork] dft [Martin Mulkerrins/Eanna Kelehan Galway] 21-17, 19-21 21-17

Junior Doubles [Tadgh Carroll/Dale Cusack Cork] dft [Sean Jennings/ Denis Creaton Roscommon] 21-5, 21-15

 

At Glenbeigh, Kerry at 3pm           OIC: Christy Moriarty (087 9811250)/Dominic Lynch

O35 A Doubles [Dominic Lynch/JohnJoe Quirke Kerry] dft [Vinnie Moran/Campbell Brennan Mayo] 21-7, 21-16  

Silver Master B Doubles [Dave Stack/Danny Lenihan Cork] v [George Miller/Kevin Cox Mayo] OFF

due to death of Mary Miller (nee O'Brien) mother of George Miller

 

At Williamstown, Galway @ 2pm OIC Sean Finnegan 0872985695

O70D [Colm Culain/Seamus O’Flatharta Galway] v [Pat O’Brien/Tim Healy Cork]OFF see above

Intermediate Doubles [Ollie & Pat Conway Galway] dft [Shane Hedigan/Ger Healy Cork]  21-11, 21-7

 

At Ballinrobe, Mayo @ 2pm OIC Vincent Hennelly 087 2748941

Minor Doubles  [Fergal Coughlan Jnr/Jacob Loughnane Clare] dft [Niall Joyce,/Sean Cunnane Mayo] 21-1, 21-1

Golden Master B Doubles [Frank Macken/Mike O’Malley Mayo] dft [Tim O Shea/Donal Hayes Limerick] 21-7, 21-7

 

Sunday March 16th

 

At Clooney-Quinn, Clare at 2pm       OIC: Fergal Coughlan Snr (087 2696692)/Kevin O Brien

Master A Doubles [Fergal Coughlan Snr/John Cawley Clare] dft [Joe Dowling/James Towey Mayo] (20) 4 , 12-4 ret'd

Ruby Master Doubles [Morgan Darcy/John Kelehan Galway] W/O  [Jimmy Walsh/PJ Counihan Clare] 

 

At Broadford, Limerick at 1pm   OIC: Pat Murphy (086 3951566)/John Noonan

Ladies Junior Doubles [Sarah Flavin/Martina McMahon Limerick] dft [Sinead Ní hAinlí/Roisín NíChonghaile Galway] 18,15

Emerald Master A Doubles  [Ger Walsh/Dermot Doolin Roscommon] dft [Tom O Brien/Donal O Connor Limerick] 19, 17

Ladies Junior B Doubles  [Laura Manion/Siobhan Tully Roscommon] dft [Katie Fleming/Brid Horgan Cork] 21-8, 21-17

 

At Kilcolman [Burgess GAA Nenagh] Tipperary, at 1pm   OIC: Pat O Flaherty (086 1724837)/C Griffin

Diamond Master B Doubles [ [Gus Heraty/Joe Neary Mayo] dft Eamonn Spillane/Gerry Foley Tipperary] 21-9, 21-9

Golden Master A Doubles [Pat Griffin/Tony Flaherty Tipperary] dft [Anthony O’Donnell/Martin Bruen Roscommon] 9,4

 

At Ballaghaderreen, Mayo @ 2pm OIC Stephen Cooney 0860796284

Diamond Master A Doubles [Martin Cronin/Padraig Gillard Mayo] dft [Pat Morris/Chris Hurley Cork] 21-11, 21-11

Junior B Doubles  [Colm O Luing/Jack O Shea Kerry] dft [Peter Cassidy/Seamus Casselry Mayo] 11-21, 21-7, 21-12

O35AS [Vinnie Moran Mayo] dft Dominic Lynch (Kerry)  21-20, 21-12 

 

Byes

Ladies Intermediate Doubles [Clodagh/Ciara McMenaman Mayo]

SMAD [Pat O Flaherty/John McQuaid Tipperary]

O35B Doubles [JP O Connor/Mike O Toole Limerick]

Emerald Master B Doubles [Columba Halloran/Kevin Ferrick Mayo]

Ladies Minor Doubles [Natasha Coughlan/Lauren Tuohy Clare]

 


Ulster v Leinster – Weekend 2

 

Saturday 15th March

At Beragh, Co. Tyrone at 10.30am     OIC Sean Clarke (048 8077 1178)/Niall Kerr

Junior Doubles – Tyrone (Ryan Daly/Patrick McCrory) v Kilkenny (Ciaran Neary/Brendan Burke)

 

At Gortnamona, Belfast at 3pm          OIC Robert McMahon (048 9061 6503)/Seamus Graham

Court 1

Diamond Masters B Doubles: Antrim (Charlie Monaghan/John McManus) v Kilkenny (Michael Dalton/Jim Dooley)

Emerald Masters A Doubles: Antrim (Anthony Caddell/Thomas Maguire) v Kilkenny (Johnny Brennan/Joe Hennessy)

Golden Masters A Doubles: Antrim (Paddy Roberts/Seamus Collins) v Kildare (Mick Dowling/Pauric Maguire)

Court 2

Silver Masters B Doubles: Antrim (Kevin McParland/Stephen Brady) v Wexford (Robert Doyle/P Coleman)

Over 35 A Doubles – Antrim (Ricky McCann/Paul Graham) v Wexford (Gavin Buggy/Tommy Hynes)

 

At Kingscourt, Co. Cavan at 5pm        OIC Kit Finnegan (042 9667298)/Johnny Sherlock

Ruby Masters Doubles: Cavan (Pasty Hand/Greg Sheridan) v Kildare (Anthony Campbell/Dermott Howard)

 

At Kells, Meath @ 3.00pm                               OIC Brian Carroll 086 0221823

Junior B Doubles: Meath (Peter Flanagan/Eugene O’Reilly) v Cavan (Cormac McMahon/Darryl Dolan)            

Silver Masters A Doubles: Meath (Tom Sheridan/John Leahy) v Antrim (Paddy Crothers/John McGarry)

Minor Doubles: Meath (Robert Fox/Dylan Sheridan) v Tyrone (Johnny Woods/Ryan Mullan)  

 

At O’Loughlin Gaels, Kilkenny @ 3.00pm          OIC Brigid Mulholland 087 9550193    

Intermediate Doubles: Kilkenny (PatrickFunchion/Peter Funchion) v Donegal (Mark McGowan/Mark Marley)    

O35 B Doubles: Kilkenny (Stephen Barcoe/John Morrissey) v Tyrone (Martin Toner/Conal Curran)     

           

At Tinryland @ 3.00pm                                                OIC Martin Clancy 086 1609157

Golden Masters B Doubles: Wexford (Richard Culleton/John Bail) v Monaghan (Conor McDonnell/Paul Cassidy)

Emerald Masters B Doubles: Carlow (Eamon Sunderland/Mick Doyle) v Antrim (Willie Woods/Peter McGivern)

 

At Leixlip   @ 3.00pm                  OIC Des Lyons    087 2342795               

Masters B Doubles: Dublin (Christy Donnelly/George Ryan) v Tyrone (Rory Grogan/Seamus McCrory)

 

Monday 17th March

At Beragh, Co. Tyrone at 11.30am     OIC Sean Clarke (048 8077 1178)

Masters A Doubles – Tyrone (Niall Kerr/Chris Curran) v Kilkenny (Michael Walsh/D J Carey)

 

 

Leinster Entries Only

Ladies Junior B Doubles: Dublin (Sabrina Hughes/Audrey McCormack)

Ladies Junior Doubles: Wexford (Tanya O’Toole/Una Hughes )

Ladies Intermediate Doubles: Kilkenny (Mary Phelan/Ciara Mahon )

Diamond Masters A Doubles: Carlow (John Rossiter/Andy Ryan)

Over 70 Doubles: Dublin (Eddie Flynn/Pat Ryan)

 

Ulster Entries Only

Under 21 Doubles: Tyrone (Conor McElduff/Gabhainn McCrystall)

Ladies Minor Doubles: Tyrone (Maeve McElduff/Aoife Kelly)


GAA Handball 40x20 All Ireland Juvenile Semi Finals Fixtures

 


Ulster v Leinster 

Saturday 15th March

Saturday 15th March

At Eugene Quinns, Co. Armagh at 1pm          OIC Paddy Sherry (0044 77 06721699) / Michael Quinn (048 3752 7598)

GU16 Doubles: Armagh (Niamh Coleman/Alana Doran) dft Wexford (Holly Hynes/Roisin Walsh) 21-3 & 21-6
GU15 Singles: Armagh (Dearbhla Coleman) dft Kilkenny (Sorcha Delaney) 15-13 & 15-2.
GU15 Doubles: Armagh (Meabh McCambridge/Beth Doris) dft Kilkenny (Margaret Purcell/Kim Ryan) 15-1 & 15-12
GU17 Doubles: Armagh (Meabh McMahon/Kaitlin Fleville) dft Kilkenny (Karen Walsh/Sarah Molloy) 21-11 & 21-16

At Beragh, Co. Tyrone at 12noon       OIC Sean Clarke (048 8077 1178) / Niall Kerr

BU16 Singles: Tyrone (Sean Kerr) dft Wexford (Daniel Kavanagh) 21-18, 18-21 & 11-4.
BU16 Doubles:   Tyrone (Matthew McCartan/Pauric Mullan) dft Kilkenny (Roy Cullen/Conor Murphy) 20-21, 21-11 & 11-8.
BU15 Doubles: Monaghan (Ryan & Aaron Mohan) dft Wexford (Anthony Butler/Patrick Boland) 15-2 & 15-8.
GU16 Singles: Tyrone (Eilise McCrory) dft Kilkenny (Aoife Holden) 21-16 & 21-11.
BU17 Singles: Monaghan (Gavin Coyle) dft Kilkenny (Sean Carey) 21-16 & 21-11.
BU14 Singles: Kilkenny (Ciarain Cooney) dft Monaghan (Justas Dambinskas) 15-8 & 15-0.
BU17 Doubles: Tyrone (Aaron Owens/Tiarnan McCrystall) dft Kilkenny (Mark Purcell/David Doyle) 21-16 & 21-11.

At Carrickmore, Co. Tyrone at 12noon          OIC Paul Allison (0044 78 3183 1926) / Eithne Munroe

GU14 Singles: Tyrone (Ciara Mullan) dft Kildare (Leah Doyle) 15-9 & 15-8.
GU17 Singles: Dublin (Meabhdh Ní Dhalaigh) W/O Derry (Emer Loane) Inj.
BU14 Doubles:   Tyrone (Cormac Munroe/Darragh Canavan) dft Laois (Eoghan Doheny/Padraig Dunne) 15-9 & 15-6.
BU15 Singles: Louth (Ben Devlin) dft Tyrone (Ciaran Cuddy) 15-8 & 15-6.

Byes

GU14 Doubles: Kildare (Molly Dagg/Niamh Spence)




Munster V Connacht

Thursday March 13th

At Tulla at 7.30pm.

GU14 Singles: Clare (Bridin Dinan) dft Mayo (Dayna Finn (Mayo) 15-8, 6-21, 15-5

GU16 Singles: Roscommon (Fiona Tully) dft Clare (Doireann Murphy) 21-7, 21-16

 

Saturday 15th March

At Tuamgraney at 10.30am.    OIC: Shane Walsh

GU16 Doubles: Clare (Ella Donnellan/Clodagh Nash) dft Galway (Anna Ní Odhrain-Ní Mhurchú/Eimear Ní Bhiadha) 20-21, 21-19, 11-9

GU17 Doubles: Limerick (Michelle Mc Carthy/Niamh Mc Carthy) dft Mayo (Roisin Scott/Anna Scott)  

BU14 Singles: Clare (Tiernan Agnew) dft Galway (Peadair O'Donnacha)

GU14 Doubles: Clare (Aoife Floyd/Niamh O'Brien) dft Mayo (Emma Cosgrave/Aoife Neyret)

GU15 Doubles: Clare (Alana Ryan/Aine Lynch) dft Mayo (Shona Kennedy/Emer Kennedy)

BU15 Doubles: Cork (David Walsh/Tadgh O Neill) dft Galway (Daire Davoren/Mikey Cullina)

 

Saturday 15th March:

At Nenagh at 11am.        OIC: Eamonn Spillane

BU14 Doubles: Tipperary (John Mc Grath/Sean Mc Adams) dft Roscommon (Gareth Delaney/Dylan Hanly)

GU15 Singles: Tipperary (Sinead Meagher) dft Roscommon (Cliona Roddy)

BU15 Singles: Waterford (Kavan O Keefe) dft Roscommon (Michael Egan) 15-6, 21-9

BU16 Singles: Tipperary (Jerome Cahill) dft Galway (Desmond Connelly)

BU16 Doubles: Tipperary (Colin Ryan/Jason English) dft Galway (Diarmuid Mulkerrins/Daniel Lydon)

BU17 Singles: Tipperary (Mickey Maher) dft Roscommon (Brian Mannion)

BU17 Doubles: Tipperary (Ceallach Hennessy/Liam Bradshaw) dft Mayo (Jack Hanley/Aaron Mc Dermot)

 

Sunday March 16th:

 

At Broadford at 12 noon.

GU17 Singles: Limerick (Laura Stack) dft Sligo (Aoife Quinn) 21-4, 21-6

 



 

Munster v Connacht – Weekend 1

 

Friday March 7th

 

At Moycullen Galway at 8pm   OIC Tony Audley 087 2267972

U21 Singles: Galway (Martin Mulkerrins) dft Cork (Patrick Herlihy) 21-1, 21-6

 

Saturday March 8th


At Liscarroll, Cork at 2pm         OIC: J Hedigan (086 8596348)/G Healy

Intermediate Singles: Cork (Shane Hedigan) dft Mayo (Ollie Cassidy 21-20, 16-21, 21-12

O70 Singles: Cork (Pat O Brien) W/O  Mayo (Sean Heany) scr. inj

At Galbally, Limerick at 2pm           OIC: T Donegan (087 1663517)/J Dillon

Silver Master A Singles:  Mayo (Joe Dowling) dft Limerick (Tomas Donegan)

Golden Master B Singles: Galway (Denis Phelan) dft Limerick (Jimmy Fanning ) 21-9, 21-20

O35 B Singles:  Galway (Trevor Hannon) dft Limerick (John Paul O Connor)

 

At Clooney-Quinn, Clare at 2pm       OIC: Fergal Coughlan Snr (087 2696692)/Kevin O Brien

Minor Singles: Clare (Fergal Coughlan Jnr) dft  Mayo (Niall Joyce 21-10, 21-14
Ladies Minor Singles: Galway (Ciana Ní Churraoin) W/O Clare (Natasha Coughlan) scr.

Ladies Intermediate Singles:  Leona Ryder (Mayo)  W/O Clare (Lisa Loughnane) scr.

At St. Coman’s Roscommon at 2pm     OIC: Oisin Naughton 085 8646 899

SS Qualifer M Finnegan dft J C Fitzpatrick21-17, 21-20

Ladies Junior B Singles: Cork (Katie Fleming)dft Roscommon (Linda Connolly) 10-21, 21-15, 21-12

Golden Master A Singles:  Cork (John Herlihy)  dft Roscommon (Anthony O’Donnell) 21-5, 21-15

 

At Moycullen Galway at 2pm   OIC Tony Audley 087 2267972

Ruby Master Singles: Galway (Morgan Darcy) dft Tipperary (Jim Ryan) 18-2, 21-18, 21-14


At Newport Mayo at 2pm     OIC Pat McLoughlin 0872342855

Junior Singles: Mayo (Ciaran Burke) v Cork (Tadgh Carroll) Not played

 

Sunday March 9th


At Mallow, Cork at 2pm            OIC: J Harkin (0877 9822747)/Dale Cusack

Junior B Singles: Cork (Ryan Harkin) dft Mayo (Peter Cassidy) 21-12, 21-12 

Diamond Master A Singles: Cork (Pat Morris) dft  Mayo (Martin Cronin) 21-9, 21-6

 

At Ballyporeen Tipperary, at 2pm    OIC: John Corbett (087 8287277)/Eddie Corbett

Master B Singles:  Tipperary (John Corbett) dft Mayo (Michael Ginley)  21-9, 21-14

Emerald Master B Singles:  Tipperary (Pat Ryan)dft  Mayo (Columba Halloran) 21-9, 21-9

 

At Bofield Mayo at 2pm                 OIC Michael Conlon 087 2637 914  

Diamond Master B Singles: Mayo (Joe Neary) dft Cork (Dave Stack) 21-17. 21-9 

Silver Master B Singles: Sligo (Martin Cooney) dft Cork (Danny Lenihan)18-21, 21-12, 21-0

Master A Singles: Clare (Fergal Coughlan Snr)dft Mayo (Jason Judge) 21-0, 21-14

 

At Micheal Breathnachs Galway at 2pm   OIC Seamus E O’Fatharta 087 779 4274  

Ladies Junior Singles:  Limerick (Martina McMahon)  dft Galway (Sinead Ní hAinlí) 21-13, 21-5

Emerald Master A Singles:  Limerick (Tom O Brien) dft Galway (John Ward)  21-4, 21-16

All Ireland 40x20 Championships Semi Finals Weekend 1 2014

Leinster v Ulster – Weekend 1


Wednesday 5th March

At Saval, Co. Down at 8pm                 OIC Sean Digney (0044 77 4258 6244) / Peter McSherry
O35BS: Meath (Conor O’Connor) dft Down (Martin Turley) 21-11, 21-11

Saturday 8th March

At Coolboy at 3pm           OIC  James Gregan
JS: Wicklow (Jerome Willoughby) dft Tyrone (Ryan Daly) 21-6, 21-18

At Horeswood at 3pm             OIC  Declan Hart 087 7831740
EMAS: Wexford (Benny Doyle) dft Antrim (Thomas Maguire) 15-21, 21-7, 21-11
SMBS: Antrim (Kevin McParland) dft Wexford (Michael Armstrong) 21-16, 17-21, 21-15

At Tinryland at 3pm                OIC  Martin Clancy  086 1609157  
DMBS: Carlow (Michael Doyle) v Antrim (John McManus)
MAS: Kilkenny (Michael Walsh) w/o Tyrone (Ciaran Curran) wdr inj OFF

At Ballymore Eustace at 3pm             OIC Gavin Grace 087 4153720 / P. J. McGrath 087 3196173
LJBS: Dublin (Sabrina Hughes) dft Monaghan (Niamh Farrell) 21-1, 21-5
GMAS: Kildare (Michael Dowling) dft Antrim (Donal Armstrong) 21-2, 21-1

At Leixlip at 5pm         OIC Des Lyons  087 2342795
LMS: Tyrone (Maeve McElduff) dft Kildare (Kate Dagg) 21-5, 21-7
U21S: Tyrone (Conor McElduff) dft Kildare (Niall O’Connor) 21-20, 21-19

At Beragh, Co. Tyrone at 1pm            OIC Sean Clarke (048 8077 1178) / Niall Kerr
BMS: Tyrone (Johnny Woods) dft Meath (Robert Fox) 21-14, 21-11
IS: Kilkenny (Peter Funchion) dft Tyrone (Shane O’Neill) 20-21, 21-12, 21-14

At Loughmacrory, Co. Tyrone at 1pm    OIC Martin Toner (0044 78 01355798)/Mairead Fox
MBS: Tyrone (Chris Curran) dft Kilkenny (Stephen Barcoe) 21-14, 18-21, 21-10
LIS: Westmeath (Aoife McCarthy) dft Tyrone (Lisa McAleer) 21-10, 21-8

At Gortnamona, Belfast at 3pm          OIC Robert McMahon (048 9061 6503) / Robert Maguire
GMBS: Antrim (Stephen Brady) v Westmeath (Andy Mulligan) OFF Due to bereavement
SMAS: Antrim (Paddy Crothers) dft Carlow (John Ryan) 15-21, 21-10, 21-0

Eugene Quinns, Co. Armagh at 3pm   OIC Paddy Sherry (0044 77 06721699) / Michael Quinn
O70S: Dublin (Eddie Flynn) dft Down (Des McNeill) 21-8, 21-10
EMBS: Armagh (Michael Quinn) dft Louth (Charlie Kelly) 21-6, 21-4

Kingscourt, Co. Cavan at 3pm            OIC Kit Finnegan (042 9667298)/Johnny Sherlock
DMAS: Carlow (John Rossiter) dft Monaghan (Michael McCarron) 21-12, 21-7
JBS: Cavan (Cormac McMahon) dft Wexford (Jason Murphy) 21-19, 13-21, 21-17
RMS: Dublin (Eugene Kennedy) dft Antrim (Seamus Graham) 21-6, 21-4

Sunday 9th March 2014

At St Joseph's at 4pm                OIC Tony Breen 087 2060715
O35AS: Antrim (Ricky McCann)  dft Wexford (Gavin Buggy) 21-16, 19-21, 21-15

Leinster Entries Only
LJS: Wexford (Tanya O’Toole)

 

 

GAA Handball All Ireland 40x20 2nd Level Colleges Championships (With thanks to Austin McKenna)

Saturday 15th February 2014, In Kingscourt, Cavan

Junior Girls Singles

SF1: Sinead Meagher (St Mary’s Secondary School Nenagh, Tipperary) defeted Aoibhinn Henderson (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) (14) 8 & 11

SF2: Fiona Tully (Convent of Mercy Roscommon) defeated Holly Hynes (Presentation College Wexford) 6 & 8

Final: Fiona Tully (Convent of Mercy Roscommon) defeated Sinead Meagher (St Mary’s Secondary School Nenagh, Tipperary) 3 & 6

Junior Girls Doubles

SF1: Niamh Coleman & Alana Doran (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) defeated Catriona Millane/Clodagh Neville (Laurel Hill Colaiste, Limerick) 1 & 6
SF2: Dayna Finn & Maggie Byrne (Kiltimagh) defeated Catriona Lawlor & Aileen Hennessy (Castlecomer CS) 7 & 2

Final: Niamh Coleman & Alana Doran (St. Michael’s Grammar School, Lurgan) defeated Dayna Finn & Maggie Byrne (Kiltimagh) 10 & 12

 

Senior Girls Singles

SF1: Meave McElduff (Loreto Grammer School, Omagh) defeated Cathy Foley (Hazelwood College Dromcollogher, Limerick) 2 & 3
SF2: Niamh Dunne (Col Mhuire Johnstown) BYE 
Final: Meave McElduff (Loreto Grammer School, Omagh) defeated Niamh Dunne (Col Mhuire Johnstown) 8 & 1

 

Senior Girls Doubles

SF1: Aoife Kelly & Eilise McRory (Dean Maguire, Carrickmore) defeated Michelle McCarthy/Niamh McCarthy (Hazelwood College Dromcollogher, Limerick) 0 & 2

SF2:  Roisin Ní Chonghaile & Adhna Ní Odhrain- Ní Mhurchú (Col Na Coirbe) defeated Denise Love & Aisling Maher (Castlecomer CS) 10 & 8
Final: Aoife Kelly & Eilise McRory (Dean Maguire, Carrickmore) defeated Roisin Ní Chonghaile & Adhna Ní Odhrain- Ní Mhurchú (Col Na Coirbe) 6, (2) & 12.

 Junior Boys Singles

SF1: Sean Kerr (Dean Maguire, Carrickmore) defeated Colin Ryan (Cashel Community College, Tipperary) 12 & 5
SF2: Daniel Kavanagh (Wexford VC) defeated D. Mulkerrins (St Mary's Galway) 9 & 8

Final: Sean Kerr (Dean Maguire, Carrickmore) defeated Daniel Kavanagh (Wexford VC) 12, (2) & 8

 

Junior Boys Doubles

SF1: Pauric Mullan & Turlough Clarke (Omagh CBS) defeated David Walsh/Tadgh O Neill (Patrician Academy Mallow, Cork) (8) 7 & 8
SF2: P. Ó Donnacha & S. Ó Maoilchiarán (Inis Mór) defeated Joseph Stewart/Patrick Browne St. Ciaran’s CS Kells 6 & 0

Final: Pauric Mullan & Turlough Clarke (Omagh CBS) defeated P. Ó Donnacha & S. Ó Maoilchiarán (Inis Mór) (7), 9 & 4 

 

Intermediate Boys Singles

SF1: Fergal Coughlan (Rice College Ennis, Clare) defeated Gavin Coyle (Ballybay Community College) 5 & 7

SF2: Evan Sheridan (Ciaran’s CS Kells) defeated Niall Joyce (Colman’s College Claremorris) 14 & 12
Final: Fergal Coughlan (Rice College Ennis, Clare) defeated Evan Sheridan (St. Ciaran’s CS Kells) 4 & 7

Intermediate Boys Doubles

SF1: Jonathan Walsh & Daniel Hayes (Cashel Community College, Tipperary) defeated Stephen Smith & Cian McManus (St. Patrick’s College, Cavan) 3 & 10

SF2: Peter Smith/Robert Fox St. Ciaran’s CS Kells defeated Cathal O’Connor & Michael Fallon (C.B.S. Roscommon) 2 & 5
Final: Jonathan Walsh & Daniel Hayes (Cashel Community College, Tipperary) defeated Peter Smith/Robert Fox (St. Ciaran’s CS Kells) 5 & 7

 

Senior Boys Singles

SF1: Darren Doherty (St. Macartan’s - Monaghan) defeated Daniel Relihan (Charleville CBS, Cork) 6 & 8
SF2: Dylan Sheridan (Ciaran’s CS Kells) defeated G. Nolan (St. Nathy’s College Ballaghaderreen) 8 & 6

Final: Darren Doherty (St. Macartan’s - Monaghan) defeated Dylan Sheridan (St. Ciaran’s CS Kells) 7 & 3

 

Senior Boys Doubles

SF1: Pól Clarke & Niall Allison (Omagh CBS) defeated Ricky Bolton/Willie Fitzgerald (Scarriff CC, Clare) 6 & 3

SF2: Padraig Foley & Galen Riordan (St. Peter’s Wexford) W/O John Lalor & Conor Noone (St Mary’s Galway)Inj.
Final: Padraig Foley & Galen Riordan (St. Peter’s Wexford) defeated Pól Clarke & Niall Allison (Omagh CBS) 1 & 11



Gael Linn Results @ Ballinrobe 2/2/14
Loughmacrory's Mairead Fox & Dara Curran defeated Breacadh's Elizabeth McGarvey & Caolan McCartan   Solas Final, Kilfane's Roisin O'Keefe & Sean Holden dftClaregalway's Niamh Heffernan & Enda Collins.





GAA Handball 40x20 Club Championships, Sat 23rd Nov, in Kingscourt Cavan.

Finals Results with thanks to Kit Finnegan

Junior B - Mallow dft Tinryland 104-56

Junior = Brackey dft Kells (KK) 117-87

Intermediate - Brackey dft Coolboy 104-87

Senior - Ballaghaderreen dft Ballina 105-51

GAA/O' Neill's All-Ireland (40X20) Club Championships (Finals):
At: Kingscourt, Co. Cavan:
Open Ballaghaderreen, Mayo (S. Cooney, D. Keegan, V. Moran, J. McCann (+ subs, P. Flynn, C. Brennan)) bt
Ballina, Tipperary (F. Collins, M. Carroll, D. Gleeson, G. Coonan (+ sub, D. Hickey)) 105-51.
1st Singles Match: S. Cooney (Ballaghaderreen) bt F. Collins (Ballina) 21-9, 21-17.
Doubles Match: D. Keegan & V. Moran ((Ballaghaderreen) bt M. Carroll & D. Gleeson (Ballina) 21-8, 21-9.
2nd Singles Match: J. McCann (Ballaghaderreen) bt G. Coonan (Ballina) 21-8.

Intermediate Brackey, Tyrone (S. O' Neill, B. Corcoran, C. Kerr, B. Devlin) bt
Coolboy, Wicklow (J. Willoughby, P. Quaile, K. Kavanagh, G. O' Donoghue) 104-87.
1st Singles Match: S. O' Neill (Brackey) bt J. Willoughby (Coolboy) 21-10, 21-12.
Doubles Match: P. Quaile & K. Kavanagh (Coolboy) bt B. Corcoran & C. Kerr (Brackey)  9-21, 11-21.
2nd Singles Match: B. Devlin (Brackey) bt G. O' Donoghue (Coolboy) 21-17, 21-6.

Junior Brackey, Tyrone (J. Woods, G. McCrystall, P. Clarke, C. McElduff) bt
Kells, Kilkenny (B. Burke, D. Burke, A. Martin, G. McGrath) 117-84.
1st Singles Match: J. Woods (Brackey) bt B. Burke (Kells) 21-8, 21-14.
Doubles Match: D. Burke & A. Martin (Kells) bt G. McCrystall & P. Clarke (Brackey) 18-21, 15-21.
2nd Singles Match: C. McElduff (Brackey) bt G. McGrath (Kells) 21-15, 21-5.

Junior B Mallow, Cork (R. Harkin, K. O' Neill, D. Whelan, C. Buckley) bt
Tinryland, Carlow (K. Barrett, B. Ramsey, D. Deane, M. Mullins (+ sub, A. Geoghegan)) 104-56.
1st Singles Match: R. Harkin (Mallow) bt K. Barrett (Tinryland) 21-12, 21-9.
Doubles Match: K. O' Neill & D. Whelan (Mallow) bt B. Ramsey & D. Deane (Tinryland) 20-21, 21-10.
2nd Singles Match: C. Buckley (Mallow) bt M. Mullins (Tinryland) 21-4.

 

She's Ace Finals Results from Castlebar - See GAA Handball Facebook Page for more

11&U: Amber Nolan dft Niamh Heffernan 15-13, 15-12

14&U: Ella Donnellan dft Eimear Ni Bhiadhi 15-6, 15-1

17&U: Fiona Tully dft Elise McCrory 12-15, 15-5, 11-4

Ladies Challenger: Michelle Warren dft Bairbre Ni Anli 15-4, 16-6

Ladies B: Sinead Ni Anli dft Ellen O'Connor 15-6,15-1

Ladies Open: Catriona Casey dft Ciana Ni Churraoin 15-1, 15-1


Billy Duggan (40X20) Memorial Invitational Tournament:

At: Broadford, Co. Limerick:

Men's Open Senior Doubles:

Cup (Quarter-Finals):

C. J. Fitzpatrick (Limerick) & D. Lynch (Kerry) bt N. Malone (Clare) & N. O' Connor (Kildare) 21-12, 21-5.

G. Coonan & F. Collins (Tipperary) bt V. Moran (Mayo) & B. Fleming (Cork) 21-19, 21-18.

D. Keegan & J. McCann (Mayo) bt K. Carroll (Cork) & M. Carroll (Tipperary) 19-21, 21-14, 11-4.

D. Daly (Tyrone) & (Sub)  K. Carroll (Cork) bt R. O' Gara & D. Martin (Roscommon) 21-16, 15-21, 11-9.

Semi-finals:

C.J. Fitzpatrick (Limerick) & D. Lynch (Kerry) bt D. Daly (Tyrone) & K. Carroll (Cork) 21-16, 21-16.

D. Keegan & J. McCann (Mayo) bt G. Coonan & F. Collins (Tipperary) 21-18, 21-11.

Final

C. J. Fitzpatrick (Limerick) & D. Lynch (Kerry) bt D. Keegan & J. McCann (Mayo) 21-13, 21-17.

 

Plate (Final):

N. Malone (Clare) & N. O' Connor (Kildare) bt K. Carroll (Cork) & M. Carroll (Tipperary) 21-19, 21-17.

 




























































































































































Comments