Home‎ > ‎

Juvenile Handball

The Connacht Cumann na mBunscol Handball Finals will held in 

Moycullen Handball Club, Moycullen Co Galway on Sunday 12th February 2017.

The U11 competition will start at 10am.

The U13 competition wil start immediately afterwards at approximately 12pm.

For Entry form - please see the Download Section of the site..

   Fixtures & Results 

Connacht 40x20 Colleges Championship 2017

(Results with thanks to Michael Finn)

NEWPORT 

Senior girls

 Laura Finn (colaistemuireballymote)dfdCora Conlon( Moyne College Ballina) 15-10 15-13

Fiona Tully (Roscommon Convent of Mercy) w/oAoife Hurley (colaiste N EinneInisMor)

First year boys final

 Mikey Kelly (Clarin College)dfdCormac Finn (ColaisteMuireBallymote) 15-7 15-5

Senior Girls Final

Fiona Tully (Roscommon Convent of Mercy) dfdLaura Finn (colaistemuireballymote) 15-1 15-1

First Year girls

Hazel Finn(St Louis Kiltmagh) v Sadbh Ni Fhlaithearta(ColaistenaCoirbe) to be played

Junior doubles final

Cuilleann Bourke/Heather Burke (Balla Secondary School) dfdOrla Whyte/Sinead Healy (HRC Mountbellow) 15-5 15-7

 

 

First year girls doubles to be fixed later

Siobhan/Aisling Treacy(Roscommon cc)vEadoin Ni Dhonncha/Skylann Ni Mhaile (spiddeal)

Amy Shannon/Lucy Brennan (St louisKiltmagh) v Winners

 Aughagower  

Junior s/f

Cormac Scollan (Ballinamore)dfdColm Naughton (Enniscrone) 15-5 15-5

Intermediate s/f

Canice Bennett (Balla Secondary School) dfd Vincent Harte (summerhill) 15-5 15-8

Senior s/f

 Patrick Murphy (St Colmans Claremorris) dfd Tony Fox (Ballisodare) 15-4 15-2

 

Finals

First year doubles

Enna Moran/Philip Halliday(Roscommon CBS) w/o Stephen Nally/ Ben Powell(The Bish)

Junior Doubles

Enda Collins/James Cummins( CBaileChlair)dfdNiall Fleming/Jack Corley (stattractastubbercurry) 15-5 15-3

Junior Final

Jason Tuathail(colaiste N EinneInisMor)dfdCormac Scollan (Ballinamore) 15-5 15-7

 

Intermediate Final

Peter  oDonnchadha (colaiste N EinneInisMor)dfsCanice Bennett (Balla Secondary School)  2-0

Intermediate Doubles

Michael/Liam Egan (Roscommon CBS)dfdDarragh Jordan/Shane Lawless C BaileChlair

Senior

Patrick Murphy (St Colmans Claremorris)  dfdDiarmaidMulkerins(St Marys) 15-6 15-13

  Connacht Reps

 Boys

Senior singles Patrick Murphy (St Colmans Claremorris) 

Senior Doubles Cian o Conghaile/Oisin O Culain (colaisteCholmCilleIndreabhanian)

Intermediate singlesPeter  oDonnchadha (colaiste N EinneInisMor)

Intermediate doublesMichael/Liam Egan (Roscommon CBS)

Junior singlesJasonTuathail ( colaiste N EinneInisMor)

Junior doubles Enda Collins/James Cummins( ColaisteBaileChlair)

Girls

Junior singles Niamh Heffernan ColaisteBaile Clair)

Junior doublesCuilleann Bourke/Heather Burke (Balla Secondary School) 

Senior Girls singles Fiona Tully (Roscommon Convent of Mercy)

Senior girls doubles  Aishling Ni Mhaolain/AineNicGiolla De (Colaiste N EinneInisMor)

Date Competition Venue Entries by
Gael Linn
Sun 15 Jan Connacht Castleconnor Sun 8 Jan
Sun 29 Jan All-Ireland Ulster
2nd Level Colleges
Sat 28 Jan Connacht Aughagower/Newport Sat 21 Jan
Sat 11 Feb All-Ireland Kingscourt
Cumann na mBunscoil
? County
Sun 12 Feb Connacht Salthill End of Jan
Sat 25 Feb All-Ireland Kingscourt
Championship
Sat 4 Feb Connacht semi Gal v Ros Claregalway Sun 29 Jan
18/19 Feb Connacht finals St. Coman's
Sun 5 Mar All-Ireland semis Leinster
Sun 19 Mar All-Ireland finals Kingscourt
'B' Championship
? County
Sat 4 Mar Connacht semi Ros v Gal Roscommon Sun 26 Feb
Sun 2 April Connacht finals Collooney
'B' 2nd Level Colleges
Sat 11 Mar Connacht Moycullen Sat 4 Mar
Nationals
29/30 April Nationals finals Galway ?


Connacht 60x30 Colleges

COLLEGES 2016 MOYCULLEN Starting @ 10 am

 

Semi finals

First yr Boys Cormac Finn (ColaisteMuireBallymote) v Ciaran Heneghan (St Gearlds Collage Castlebar)

Junior Boys Cormac Scollan (Ballinamore ) vLorcan Conlon (Moyne College Ballina)

Intermediate Boys

Fionn Cusack (ScoilMhuireStrokestown) v Eimhin O Diollion (ColaisteCroiMhuireanSpideal)

FINALS

First yrGirlsCarragh Kennedy (Roscommon Community Collage) v Sadhbh Ni Fhlaithearta (Colaiste Na Coirbe)

First Yr Boys   Paul Kearns (St Marys) v winner Sligo/Mayo

First Yr Girls Doubles

Aisling/Siobhan Treacy (Roscommon Community College) v EadaoinNicDhonncha/Skylyn NI MhailleBreathnach (CCM anSpideal)

First Yr Boys Doubles

 Philip Halliday/Eanna Moran (Ross CBS) v Yann O MailleBreathnach/Liam O Conghaile(CCM an Spideal)

Junior Girls  Niamh Heffernan (ColaisteBaileClar) v Shauna Clogher (Roscommon Community College)

Junior BoysRonan  Hanley (ColaisteBaileClar) V winner Letrim/Mayo

Junior Girls DoublesLiadan Canny/Brona Ni Cheallachain (CCM an Spideal) v Cuilleann Bourke/Heather Burke(Balla Secondary school)

Junior Boys Doubles Enda Collins/James Cummins (ColaisteBaileClar) only entry

Intermediate BoysCanice Bennett (Balla Secondary school) V winner Ross/Galway

Intermediate Boys Doubles

Michael Egan/Gareth Delaney (Roscommon CBS) vDarragh Jordan/Shane Lawless (ColaisteBaileClar)Friday @7pm

Senior Boys  HaledYakhyaev (Roscommon CBS) v DiarmaidMulkerrins (St Marys)

Senior Girls  Laura Finn (ColaisteMhuireBallymote)only entry

Senior Boys Doubles Patrick Murphy/Daniel Huane (St Colmans Claremorris)only entry

Senior Girls DoublesFiona Tully/Jenifer McCormack(Convent of Mercy Roscommon) only entry



GAA Handball 60x30 All Ireland Juvenile Semi Finals 2016 - Results

 

Connacht v Ulster


Sunday 2nd October

At Fenagh, Leitrim.

BU14S   Monaghan (Eoghan McGinnity) dft Leitrim (Cormac Scollan) 11-15, 15-10, 15-13

GU16S  Galway (Niamh Hefferenan) dft Tyrone (Caitlin Conway) 21-13, 21-12

BU17D  Roscommon (Fionn Cusack/Oisin Cusack) dft Cavan (Adam Crosbie/Cillian O’Reilly) 21-17, 20-21, 11-10

BU15S   Roscommon (Magomed Yakhyaev) dft Tyrone (Dara Curran) 15-11, 13-15, 15-11

GU16D  Tyrone (Ciara Mullan/Elizabeth McGarvey) dft Mayo (Megan Brett/Catriona Heneghan) 21-3, 21-2

BU14D  Galway (Enda Collins/James Cummins) W/O Cavan (Niall McMahon/Jack O’Reilly) inj.

BU16S   Tyrone (Antoin Fox) W/O Roscommon (Dylan Hanley) inj.

BU16D  Galway (Paul Conneely/Shane Kyne (sub)) W/O Cavan (Conrad Martin/Brandon Boylan) scr.

 

Byes

BU15D  Cavan (Diego De Folco/Emmett Boylan)

BU17S   Roscommon (Khalid Yakhyaev)

GU14S  Tyrone (Mairead Fox) 

GU15S  Mayo (Claire Reynolds)

GU15D  Mayo (Heather Burke/Cuileann Bourke)

GU17S Sligo (Laura Finn)

 

No Entries

GU14D

GU17D

Connacht 60x30 Juvenile Championship

Saturday 17th September  @ 10.30am at Roscommon

Results with thanks to Michael Finn - Juvenile Secretary

Boys u13 Niall Fleming (Mayo) dfd Ahmed Yakhyaev (Ross) 15-4 15-4

Boys u14  Connor Finn (Sligo)dfd Jason McDonagh (Galway) 15-4 10-15 15-4

Cormac scollan (letrim) dfdLorcan Conlon (Mayo) 15-4 15-13

FINALS

Boys u12 Mikey Kelly (Galway)dfd Cormac Finn (Sligo) 15-8 15-6

Boys u12 Doubles Rory Carthy/IrslamYakhyaev (Ross) dfd Sean Stafford/Mark Kearns (Galway)15-4 15-1

Boys u13 doubles PhilipHalliday/Eanna Moran (Ross) dfd David Donoghue/Aaron McDonagh (Galway) 15-6 15-8

Boys U13 Niall Flemming (Mayo) dfdDarraghKyne (Galway)15-6 10-15 15-11

Boys u14 Cormac Scollan (Letrim)dfd Connor Finn(Sligo) 10-15 15-9 15-3

Boys u15MagomedYakhyaev (Ross)dfd Sean Seoighe (Galway)15-3 15-8

Boys u17  KhalidYakhyaev (Ross)dfd Shane Lawless (Galway)21-1 21-3

 

The following are through to the All Ireland semi finals

Boys

U14 S Cormac Scollan(Letrim)

U14 D Enda Collins/James Cummins (Galway)

U15 SMagomedYakhyaev(Roscomon)

U15 D No Entry

U16 S Dylan Hanley (Roscommon)

U16 DFiachraMulkerrins/Paul Conneely (Galway)

U17 S Khalid Yakhyaev( Roscommon)

U17 DFionn Cusack/OisinCusack( Roscommon)

Girls

U14S No Entry

U14D No Entry

U15S Claire Reynolds( Mayo)

U15 D Heather Burke/CuileannBourke( Mayo)

U16S Niamh Hefferenan(Galway)

U16D CatrionaHeneghan/Megan Brett (Mayo)

U17S Laura Finn ( Sligo)

Connacht Juvenile B Finals Results

With that to Michael Finn

U11 Girls singles  Karley Cooney (Sligo)dfdCiara Geraghty(Mayo) 15-4 15-0

U11 Girls Doubles Emma Kennedy/Ciara Kennedy (Mayo) v Galway tbcw/o to Mayo

U11Boys singles Sean Stafford(Galway)dfdConor McArdle(Mayo) 15-8 15-3

U11 Boys Doubles Rory Carthy/IrslamYakhyaev (Ross) dfdDarragh O Connor/ Michael Keane  (Galway) 15-0 15-0

U12 Girls singlesEadaoinNicDhonnacha(Galway) dfdCaragh Kennedy (Ross) 15-14 15-11

U12 Girls  Doubles Laura Moran/Laura Masterson (Mayo)  vAmanda Ni Bhradaigh/Meabh Ni Chualain( Galway)  w/o to Galway

U12 Boys singles Ciaran McMorrow (Letrim)dfdJames Conway(Mayo) 15-8 15-4

U12 Boys DoublesCathal /Liam O Laoire (Galway) dfdJack Walsh/Peter Doherty (Mayo) 15-2 15-5

U13 Boys Singles Liam Seoighe (Galway)dfdCiaran Heneghan (Mayo) 15-3 15-5

U13 Boys Doubles Paul Kearns/Liam Davoren (Galway) dfdOwenFox/Conor Hanahoe (Mayo) 15-8 15-5

U13 Girls singles Amy Shannon (Mayo) dfd Laura foody (Sligo) 15-6 15-2

U13Girls  Doubles Sara Ruane/Carah Foley (Mayo) v Isobel Griffin / Amy Mannion (Galway) w/o to Galway

U14 Girls singlesAoife NicDhonnacha (Galway) dfdEmily Philbin (Mayo) 15-1 15-8

U14 Boys Singles Bobby Reilly(Mayo)  dfdLabhrasHession (Galway) 15-4 15-11

U14 Boys  Doubles Enda Conlon/Michael Gilmartin(Mayo)  dfd Enda lawless/ Paul Costello(Galway) 15-1 15-5

U15Girls Singles Lisa Ruane (Mayo) dtdRachael Gavin (Galway) 15-0 15-0

U15 Boys Singles Sean Maughen(Galway)dfdJoshua Morris (Mayo) 15-3 15-6

U15 Boys Doubles Colm Naughton/DarraghBarrins (Sligo)dfdDavid Tarpey/Paul Diamond (Mayo) 15-3 15-3

U16 Girls singles Eimear O, Malley (Mayo) v Karen Collins (Galway)w/o to Galway

U16 Boys singles Thomas Harrington (Mayo)  dfd Evan Kerrigan (Galway) 11-15 15-13 15-14

U16 Boys Doubles Killian Chambers/Niall Kelly (Mayo) dfdLuke Adams / Colm Healy (Galway) 15-6 15-3

U17 Boys singles Sean Hession (Galway) dfdBrian Flynn (Mayo) 15-13 15-2

Connacht 40x20 Juvenile B Semi-finals Galway v Sligo or Leitrim

 Hi all there are a few changes to Sat programme  Boys u14 doubles now being played Fri eve , Girls u12 doubles on Sun @1.30 in Micheal Breathnachs, w/o in Girls u11 Doubles and Girls u13 Doubles

U11s girl Karley Cooney(Sligo) dft Ciara Geraghty(galway) 15-4,15-0
U11s boy Sean Stafford(galway) dft Conor McArdle(mayo) 15-8, 15-3
U12s boy Ciaran McMorrow(leitrim) dft James Conway(mayo) 15-8 , 15-4
U13s boy Liam Seoighe(galway) dft Ciaran Heneghan(mayo) 15-3, 15-5
U13s girl Amy Shannon(mayo) dft Laura Foody(sligo) 15-6. 15-2
U15s girl Lisa Ruane(mayo) dft Rachel Gavin(Galway) 15-0, 15-0
U15s boy Sean Maughen(galway) dft Joshua Morris(mayo) 15-3, 15-6
U15d boy Colm Naughton & DaraghBarrins dft David Tarpey & Paul Diamond(Mayo) 15-3,    15-3


AUGHAGOWER  starting at 11am sat 5th

SEMI FINALS MAYO V ROSCOMMON

U11 DoublesDarragh Sweeney/Alan Gilmartin (Mayo) v Rory Carthy/IrslamYakhyaev (Ross)

U12G Amy Mahon (Mayo) V Caragh Kennedy (Ross)

U13G Amy Shannon (Mayo)w/o Katie Heneghan (Ross) withdrawn inj

U15 Joshua Morris (Mayo) v Tommie Drury (Ross)

U16 Thomas Harrington (Mayo) v Jason Kilkenny (Ross)

U16 Doubles Killian Chambers/Niall Kelly (Mayo) v Ian Duffy/Jack Finn (Ross)

U17 Brian Flynn (Mayo) v Sean Daire (Ross)

CONNACHT JUVENILE A FINALS  SUNDAY 28TH FEBRUARY 

CONNACHT A FINALS  results

BOYS

U12 singles Mikey Kelly (Galway) dfd Cormac Finn (Sligo)  15-5 15-9

U13 Singles NiallFlemming (Mayo)dfdPadraig O Conghaile (Galway)15-5 15-5

U13 doubles DarraghKyne/Michael Maughen (Galway)dfdPhilip Halliday/Eanna Moran (Roscommon) 15-11 15-8

U14 singles Lorcan Conlon (Mayo)dfdConnor Finn(Sligo) 15-5 15-5

U14 Doubles  James Cummins/Enda Collins (Galway)dfd Fergal McLoughlin/James Wrynn (Letrim)15-4 15-0

U15 singles Jason o Tuathail (Galway) dtd Alan Masteron (Mayo)  15-11 15-9

U16 singles  PeterDonnacha (Galway)dfdFionn Cusack (Roscommon) 21-0 21-7

U16 doubles Gareth Delaney/Dylan Hanley( Roscommon) dfd Paul Conneely/FiachraMulkerrins (Galway) 2-0

U17 singles  Patrick Murphy(mayo) dfd Liam Power (Galway) 21-3 21-10

 

 

GIRLS

U12 singlesSkylann Ni Mhaille (Galway) dfdLucy Brennan (Mayo) 15-12 15-6

U13 singles Hazel Finn (Mayo) dfd Aifric Ni Gibhne (Galway) 2-0

U13 doubles  SiobhanTreacy/Aishling Treacy (Roscommon)dfdHannah Walsh/Chellene Trill (Galway) 2-0

U14 singles  Heather Burke (Mayo) dfdSadhbh Ni Fhlaitherta (Galway) 15-8 15-2

U15 Singles Claire Reynolds (Mayo)dfdOrlan Whyte (Galway) 15-2 12-15 15-10

U16 singles  Niamh Heffernan (Galway) dfd Cora Conlon (Mayo) 21-8 21-8

U17 doubles  Aisling NI Mhaolain/AineNicGiolla De (Galway) dfd Shona &Emer Kennedy (Mayo) 17-1 mayo withdrew injured

 

The following are through to All Ireland semi/finals

GIRLS

U15 doubles  Andrea Trill/Aoibhinn Fox (Galway)

U16 doublesCuileann Bourke/Megan Brett (Mayo)

U17 singles  Laura Finn (Sligo)

BOYS

U15 doubles  TommieMcNeela/Sean Seoighe (Galway)

U17 doubles Jack McNeela/Kevin McAndrews (Galway)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 


Congratulations to Niamh Heffernan (Junior Singles) and Diarmuid Mulkerrins (Intermediate Singles)

who won All-Ireland Colleges titles on Saturday last at Kingscourt.

Hard luck to Cuillean Burke and Heather Burke and to Fiona Tully who lost out in their finals.


Cumann na mBunscoil - please see the download section for a report and full results

Connacht 40x20 Colleges Finals Results - 


with thanks to Frances Curran & Michael Finn and all who helped out at Invern and Moycullen on Saturday 

 results from todays colleges

1st Yr S : Aifric Ní Ghibne Coláiste na Coirbe dft Shauna Clogher Ros Community College 14-15, 15-12, 15-12
1st yr Dbls : C. Trill & H. Walsh (Coláiste Baile Clar) w/o  A. Kennedy & R. Moran (Sacred Heart Westport)
Jnr S:  N. Heffernan Coláiste Baile Clár dft  Cora Conlon Moyne College 15-4, 15-6
Jnr Dbls:  Cuileann Bourke &  Heather Burke Balla Secondary School  dft  Orla  White &  S Healy 15-0, 15-1
Snr S: Fiona  Tully Convent of Mercy Ros dft Eimear  Ní Bhiadha Coláiste Colm Cille 15-11, 15-3
Snr Dbls: AISLING  Ni Mhaoláin & Aine  Nic Giolla Déa v R Scott & A Scott  Wesport 15-3,15-0.
Boys
1st YR S: James Cummins (Colaiste Baile Clar) dft Bobby Reilly (Ballinrobe CS)
1st Yr Dbls: Ronan Hanley &  Enda Lawless (Colaiste Baile Clar) dft Ben Deane / Matt McCoy (St. Geralds Castlebar) 15-0, 15-1
Jnr S:  Eimhin Ó Diollúin Coláiste Chroi Mhuire dft Gareth Delaney Ros CC 15 3 15 3
Jnr Dbls: Dylan Hanley & Magomed Yakhyaev (Roscommon CBS) dft Kieran Moran / Tommie McNeela (St. Enda's) 15-8, 15-14
Intr S: Diarmuid Mulkerrins (St. Mary's, Galway) dft Patrick Murphy (St. Colman's, Claremorris) 14-15, 15-6, 15-2
Intr Dbs: Jack McNeela & Liam Power (St. Enda's, Galway)dft Conor Sheridan & Shane McGee (Rice College, Westport) 15-4, 15-4
Snr S: Cathal O'Connor (Ros CBS) dft Kieran Forde (Presentation College, Headford) 15-9, 15-9



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Comments